Česky English Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

ÚVODNÍ STRÁNKA > Zajímavosti > Omluva v časopise Jezdectví

"Exkurze mezi krmiva pro zasvěcené a nezasvěcené..." - jak je to doopravdy

Omluva v časopise Jezdectví (srpen, 2013)

Firma Bodit Tachov s.r.o. byla v minulém čísle (červenec, 2013) Jezdectví zapsána na zkoušku z výživy, aniž by o tom věděla, nebo se na to mohla jakkoliv připravit. Výsledek pak byl takový, jako když jde student na zkoušku k učiteli, který je na něj zasednutý, protože má žák větší vědomosti než učitel. Proto bych chtěl v následujícím článku vše uvést na pravou míru, aby ostatní studenti nedostali zkreslené informace.

NovaEqui - české muesli pro všechny druhy koní s psylliem od Dr.PopovaPRVNÍ ROK NA TRHU

Tento měsíc bude slavit první rok na trhu nové české muesli NovaEqui, které vzniklo ve spolupráci tří českých firem: BODIT TACHOV s.r.o. - specialista na výrobu krmiv pro hospodářská zvířata, Dr. Popov s.r.o. - bylinné čaje, bylinné masti, psyllium - jedinečný zdroj vlákniny a OLDSTAJ s.r.o. - koupě, prodej a výcvik koní. Ve stájích společnosti OLDSTAJ s.r.o. se toto krmení zkoušelo a vyvíjelo až do nynější podoby, kdy splňuje požadavky pro vysokou výkonnost sportovních i hobby koní. Díky svému složení, které působí velmi příznivě na zdravotní stav zvířat a jejich trávení, si krmení NovaEqui již našlo několik desítek chovatelů a jezdců, a dostalo se tak do podvědomí širší veřejnosti lidí.

CESTA K FYZIOLOGII TRÁVICÍHO ÚSTROJÍ KONĚ

Nesmíme zapomínat, že trávicí ústrojí koně je dokonale přizpůsobeno k příjmu a zpracování vlákniny, proto je objemné krmivo vždy základ, na který musí majitel svého koně stále myslet. Vláknina je rozkládána pomocí bakterií a prvoků ve slepém a tlustém střevě, které působí jako kvasné nádoby.  Vláknina je poté fermentována za vzniku těkavých mastných kyselin, působících jako zdroj energie, ovšem ta nemá za následek zdravotní potíže.  Mimo jiné vláknina také zlepšuje peristaltiku, zpomaluje průchod zažitiny trávicím traktem a vyrovnává bakteriální rovnováhu ve slepém a tlustém střevě.

Škroby, hlavní složka obilných koncentrovaných krmiv (oves, ječmen, kukuřice), jsou tráveny v tenkém střevě pomocí enzymu amyláza, který se však tvoří v malém množství, a proto nedokáže rozložit větší množství škrobových zrn na glukózu. Nestrávené škroby tak přecházejí do slepého střeva, kde je část škrobových zrn pomocí bakterií fermentována na kyselinu propionovou (zdroj energie) a poměrně větší část na kyselinu mléčnou, která má za následek acidózní stav (pokles pH). Pokles pH pak může způsobit vážné zdravotní potíže týkající se trávení – žaludeční vředy, koliky a průjmy. Mezi rizika krmení nadbytku obilovin (škrobů) patří např. vývojové poruchy hříbat, artrózy, laminitida, equinní metabolický syndrom, Cushingova nemoc nebo snížení imunity. Pro prevenci a léčbu těchto onemocnění je právě NovaEqui Plus velmi vhodným krmivem s nulovým obsahem obilovin. Stravitelnost škrobů v tenkém střevě lze do určité míry zvýšit mačkáním, tepelnou úpravou či obojím (hydrotermické zpracování – vločkování). Důležité je zajistit optimální podmínky pro střevní mikroorganismy. Škroby pH snižují (kyselé prostředí), následně se zde mikroorganismu nedaří, čímž se mimo jiné snižuje produkce vitamínu C a E.

Díky těmto faktům, které jsme rozebrali jenom velmi okrajově, jsme v krmivech NovaEqui vsadili na komponenty s kvalitní vlákninou, jako jsou vojtěškové úsušky, cukrovarské řízky, drcené lusky svatojánského chleba (karob), jádra z hroznového vína extrahovaná, výlisky dřeně hroznového vína, sušené jablečné výlisky, slunečnicové semeno, sušená mrkev. Jen malá část energie přichází z obilovin, které používáme jen ve velmi malém množství (Plus – 0%, Muscle 13%, Herba 25%, Classic 30%, Energy 46%). Největší zastoupení obilovin je tedy v NovaEqui Energy, které je určeno pro sportovní koně. Kukuřičné a ječmenné vločky jsou hydrotermicky upravené. Díky termické úpravě dochází ke zvýšení stravitelnosti, vyšší využitelnosti škrobu, snížení nežádoucích mikroorganismů a zvýšení chutnosti. Oves, který je nejlépe stravitelný z jadrných krmiv, je zastoupen pouze v NovaEqui Energy a není tepelně upraven. Je v celé formě, čímž zvyšuje žvýkání a slinění, které jsou důležité pro ochranu žaludeční stěny (neutralizuje kyselé prostředí v žaludku s HCl).  Energie je dodávána vedle vlákniny a cukrů také ze semen (lněné a slunečnicové semeno) a olejů (slunečnicový a sojový olej). Samozřejmě nechybí kvalitní bílkovina (sojové boby toastované, pivovarské kvasnice sušené, lněné semínko extrudované, sladový květ), a také vitamíny a minerály.

V ČESKU NETRADIČNÍ SUROVINY, AVŠAK VE SVĚTĚ VELMI OBLÍBENÉ

Karob (Lusky svatojánského chleba) – je z 89 % složen ze sacharidů, z toho polovinu tvoří vláknina, druhou cukry,(nikoliv škroby), dále  je perfektním zdrojem riboflavinu, taninu, vápníku, mědi a manganu. Kombinace cukrů obsažených v luscích z rohovníku vytváří blahodárný efekt na střevní mikroflóru tím, že redukuje střevní pH. Je účinný pro tvorbu nerozpustných komplexů, které chrání střevní sliznici. Tanin rohovníku, na rozdíl od taninů z jiných zdrojů, je vázán (a tím je i ničí) na toxiny a znemožňuje růst bakterií – oba tyto faktory jsou velice užitečné v případě řešení průjmů. Obsažené polyfenolické látky mají silné inhibiční účinky na trávicí enzymy. Je také vhodnou alternativou pro koně s intolerancí cukru (má nízký glykemický index) a škrobů. Karob se používá i pro hubené koně, jako atraktant na zchutnění krmné dávky a zlepšuje srst, kůži a kopyta. Obsahuje 12 x větší množství vápníku než kukuřice, 2,4 x více draslíku a 4,5 x více riboflavinu než kukuřice.  

Směs vlákniny (cukrovarské řízky sušené, výlisky dřeně hroznového vína sušené, slunečnicové slupky, jádra z hroznového vína extrahovaná, výlisky z dřeně jablek sušené) – směs je složena z nestravitelné (lignin) a stravitelné vlákniny (hemicelulóza a pektin). Nestravitelná vláknina má velký vliv na bezpečnost zažívání, omezuje zažívací problémy (průjem). Stravitelná vláknina pak způsobuje vysokou fibrolytickou aktivitu ve slepém střevě, omezuje střevní zácpu. Je výborným antioxidantem.  Hroznová semínka mají vysoký obsah proanthocyanidinů. Ty jsou silnými antioxidanty, které ničí volné radikály a brání oxidaci lipidů. Antioxidační účinky jsou 20x vyšší než vitamín C a 50x než vitamín E. Mimo jiné obsahují katechiny a polyfenoly.

Jablečné výlisky - quercetin, který patří do skupiny látek zvaných flavonoidy, mají mnohem vyšší antioxidační aktivitu než jiné flavonoidy a vitamín C. U koní se sledují účinky v oblasti posílení imunity, hojení ran a při infekcích a alergiích.

Psyllium (jitrocel indický) – je dietická vláknina, která odstraňuje písek z žaludku a střev (písková kolika), je vhodná pro obézní koně. Poslední studie prokázaly, že psyllium ovlivňuje (snižuje) hladinu cukru, je tedy velmi vhodné pro koně s equinním metabolickým syndromem. Nesmíme však zapomínat na vysokou schopnost absorbovat vodu, která může mít za následek dehydrataci koní, proto se doporučuje velmi malé dávkování (20g/kus a den).

Slunečnicové semeno – je momentálním boomem ve výživě koní pro vysoký zdroj pohotové energie, která nezpůsobuje vzrušivost koní, což je velmi vhodné pro sportovní koně. Kromě energie z nenasycených tuků je slunečnice bohatá na bílkovinu,  ale  také vlákninu, minerály a vitaminy Zn, Fe, Cu, K, vitaminu E (300mg v 1 kg, tedy 24 x než v kukuřici a 31 x více než v pšeničných otrubách)   a B6. Přidáváním se zvýší nejen kvalita kůže, ale i lesk srsti.

Sojové boby toastované - toustace následující po vločkování a tepelné úpravě vařením, zajišťuje vyšší výživný obsah, vyšší než u klasicky upravených sojových bobů. Obsahuje více energie, dosažené díky zvýšení přístupnosti oleje a zvýšení tuku na 20%. Úprava snižuje antinutriční látky. Obsah PDI (Protein dispersibility index) je asi 20%, obsah antitrypsinových látek pod 5500 UTI/g a aktivita ureázy je pod 0,1 mg N/g.

Pivovarské kvasnice sušené - patří mezi tradiční suroviny ve výživě koní. Momentálně jde o veškerou produkci krmných kvasnic v ČR, jiná forma kvasnic není na trhu. Pivovarské kvasnice jsou částečné odhořčené.  Jedná se o velmi hodnotný zdroj proteinu s vysokou stravitelností okolo 92%. Důležitý je i vysoký obsah aminokyselin (lysin, methionin a treonin), dále jsou významné vitaminy skupiny B, zejména thiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), pyridoxin (vitamin B6) a kyselina pantothenová (vitamin B3). Obsahují také oligosacharidy mannannů, které mají schopnost se fixovat na vazebných místech na stěně trávicí trubice. Následně tato místa nemohou využívat k fixaci patogenní mikroorganismy, především E. coli a salmonely. Oligosacharidy mannannů ale jsou schopny se navázat na vazebných místech na patogenní buňku, obalit ji a ta poté projde trávicím traktem bez možnosti napadnout sliznice. Kromě zchutňujícího efektu, mají také vliv na vývoj kopyt, kůže a kvalitu srsti.

PRODEJ KVALITNÍCH PRODUKTŮ

Jedna ze tří firem, Bodit Tachov s.r.o., kde se krmivo NovaEqui vyrábí, je již dvacet let na trhu a vyrábí velmi kvalitní a cenově dobře dostupné produkty. Výrazná část produktů pak putuje do více jak třiceti zemí světa, včetně Francie, Anglie, Vietnamu, Maroka, Tuniska nebo Izraele. Největším úspěchem však je prodání intelektuálního vlastnictví britské firmě AB Agri. Ta odkoupila práva na výrobu granulované mléčné krmné směsi, která nemá v Evropě obdoby.

Přesvědčte se na vlastní oči, že po muesli NovaEqui, zůstanou vaše žlaby prázdné.

RECENZE JEZDCŮ

Petr Švec (manažer skokové komise, parkurový jezdec, stavitel, trenér) – ve své bohaté jezdecké kariéře jsem vyzkoušel všechny možné druhy krmení pro koně, ale zcela upřímně mohu říct, že až nyní jsem našel krmivo (NovaEqui), které perfektně sedí mým koním a díky němu jsou ve skvělé fyzické, ale i zdravotní kondici.

Martin Štorkán (parkurový jezdec) – jezdím velký počet koní, kteří přichází do výcviku a můžu tak porovnat koně krmené tradičními surovinami (většinou krmení na bázi obilovin) a koně krmené NovaEqui. Koně po muesli daleko rychleji nabírají svalovou hmotu, jsou psychicky i fyzicky vyváženi, mají rychlejší regeneraci pro další výcvik a netrpí takovou potivostí oproti ostatním koním. Moje sestra (Kateřina Štorkována), která v loňském roce vyhrála v parkurovém skákání kategorii dětí s klisnou Nina, začala také jako jedna z prvních krmit nové muesli NovaEqui.

Kateřina Málková a Michaela Rodová (parkurové jezdkyně) – účastnice ME 2013ve Španělsku, krmící také své čtyřnohé svěřence muesli NovaEqui.

Michaela Hažmuková (parkurová jezdkyně) – veškeré granule či muesli, které jsem krmila svým koním, vždy nějakým způsobem vyhovovalo našim požadavkům. V tomto roce jsem „přestoupila“ na výrobky NovaEqui a mohu je s klidným svědomím doporučit všem, kteří si chtějí s každodenní prací s koňmi udělat radost.

Karolína Šimáčková (drezurní a parkurová jezdkyně) - s krmivem NovaEqui jsem velice spokojena.  Nejvíce krmíme NovaEqui Herba a NovaEqui Energy. Veliká výhoda je, že toto krmivo koně velice dobře přijímají.

Patricie Pitříková (Domov pro koně o.s.) – v našem Domově pro koně máme umístěny starší koně, většinou okolo 21 let a více. Koně dostávají muesli NovaEqui (Classic, Plus a nově Muscle). S krmivem jsme moc spokojeni, i koně s výraznými problémy s pohybovým aparátem a omezenou hybností, se za krátkou dobu zlepšili. Za všechny pak kůň Calanthus, který k nám přišel značně vyhublý a nemocný. Za 2 měsíce krmením  NovaEqui  a objemného krmiva, vypadá k nepoznání.

Celý článek ke stažení v PDF

Text: Ing. Michal Holík
Časopis Jezdectví, srpen 2013